تبلیغات
نانی نو - تولید نانوذره پروتئین‌ساز برای درمان بیماری‌ها

نانی نو

پیش رفتن درزمینه ی نانو هیچ ضرری نداره پس بیاییم باهم پیش برویم

«دانیل اندرسون» و همکارانش توضیح می‌دهند که ساخت یک واحد تولیدی نانومقیاس برای داروهای پروتئینی درون بدن انسان راهکار جدیدی است که می‌تواند درمان بیماری‌ها را دگرگون کند. این واحدهای تولیدی را می‌توان بهنگام نیاز روشن کرده و توسط آنها داروهایی تولید کرد که به صورت خوراکی قابل مصرف نبوده و یا سمی بوده و می‌توانند برای بخش‌های دیگر بدن مضر باشند.

تاکنون این کار تنها توسط باکتری‌ها صورت گرفته است که به نوعی طراحی می‌شوند که پروتئین‌های مورد نیاز را در محل بیماری تولید کنند؛ اما بر خلاف باکتری‌ها این واحدهای مصنوعی دارای بخش‌های ریزتری هستند که به راحتی قابل تغییر هستند. به همین دلیل گروه «اندرسون» این سامانه نانوذره‌ای حاوی DNA و بخش‌های مورد نیاز دیگر را که برای تولید پروتئین‌ها لازم هستند، ساخته‌اند. پروتیئن‌ها نیروی محرکه سلول‌های انسان بوده و اغلب به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این واحدهای تولیدی نانومقیاس کره‌های بسیار ریزی هستند که ماشین‌های تولید پروتئین را در خود جای داده‌اند. این ماشین‌ها مشابه ماشین‌های تولید پروتئین در درون سلول هستند. زمانی که نور لیزر روی این نانوذرات تابانده شود، فعال شده و پروتئین‌های فعال مورد نیاز را تولید می‌کنند. این ذرات حتی زمانی که به درون بدن موش تزریق شدند، با تابش لیزر روی بدن حیوان فعال شده و پروتئین مورد نیاز را تولید کردند.
موش‌ها جایگزین‌های آزمایشی برای انسان به شمار می‌روند. به گفته این محققان می‌توان از این نوآوری در رسانش موضعی مواد دارویی بهره برد.
جزئیات این تحقیق در مقاله‌ای با عنوان «Remotely Activated Protein-Producing Nanoparticles» در مجله «Nano Letters» منتشر شده است.[ یکشنبه 22 فروردین 1395 ] [ 07:55 ق.ظ ] [ مائده کوهی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه